یکی از زیباترین و بکرترین دره های کشور بنام دره نی گاه
 


دره نی گاه


 

شهرستان دورود در استان سرسبز لرستان نام آشنای همه کوهنوردان و علاقه مندان به طبیعت میباشد.


http://www.bizna.ir/upload/parsianco/1454046791.jpg
عزیزانی که قصد صعود به قلل اشترانکوه و یا دیدار از دریاچه کوهستانی و زیبای گهر را دارند در ابتدا وارد این شهر میشوند. این شهرستان به دلیل موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در کنار منطقه اشترانکوه ،وآب و هوای سرد و معتدل خود دارای چشم اندازهای زیبای طبیعی است،که کوهها و آبشارها ،دره ها و دیگر مناظر طبیعی و مختلف را در خود جای داده است یکی از این موهبت های الهی دره زیبای نی گاه می باشد.. هوای معتدل دره و رود روان و زلال که از امتداد رود ،گهر رود که از دریاچه گهر سرازیر میشود از میان این دره زیبا میگذرد و صحنه های بی بدیل بوجود میآورد که روح هر طبیعت گردی را شاداب و سرخوش میکند اطراف این دره را دیواره هاو صخره هایی بلند احاطه کرده که وصف ناپذیر میباشند.. این دره یکی از زیباترین و دست نخورده ترین دره های کشور هست که به دلیل وجود تنوع زیست محیطی و پوشش گیاهی خود همچنان زیستگاه امنی برای حیات وحش منطقه اشترانکوه میباشد پوشش گیاهی این دره شامل انواع درخت های میوه از جمله بلوط،انگور . گیلاس . تمشک .گلابی و ….میباشد که دره را سرسبز و زیبا تر کرده است .و از گونه های جانوری این منطقه وجود حیواناتی نظیر خرس .پلنگ . گربه وحشی . روباه . گرگ . گراز.و گونه های پرندگان مختلف و زیبا میباشد.

http://www.bizna.ir/upload/parsianco/1456439216.jpg

مسیر های دسترسی به دره نی گاه:

مسیر اول : کوهنوردانی که ازدریاچه گهر در حال برگشت میباشند و زمان کافی در اختیار دارند میتوانند پس از رسیدن به چشمه زیر پنبه کار از دره ای که در  سمت چپ قرار دارد و رود گهر رود به آن سرازیر میشود وارد این دره شوند که البته ادامه کل مسیر تا انتهای دره با سنگ چین هایی مشخص گردیده و فقط نیاز به کمی دقت است. در مسیر پیمایش دره از چندین نقطه باید از رودخانه عبور کرد البته در اوایل فصل بهار به علت بارش های بهاری و بالا آمدن  رودخانه ممکن است در بعضی از نقاط ،مسیر را آب در بر گرفته باشد وتا اواسط فصل بهار ممکن است به همین صورت باشد ،که باید مواظب جریان تند آب بود و مسیر را در نقاط یاد شده چند درجه ای تغیر داد. در انتها مسیر دره به روستای تی میرسد .که از آنجا به بعد می توان با وسایل نقلیه به شهر دورود حرکت کنید…برعکس همین مسیر هم  برای پیمایش دره وجود دارد که باید بعد از رسیدن به شهر دورود با وسایل نقلیه ای که از میدان امام رضا(ع) (میدان مرکزی)  به سمت روستای امام زاده پیرعبدالله و از آنجا به سمت روستای تی و ابتدای دره نی گاه میرسد حرکت کنند.و می توانند تا انتهای دره یا همان چشمه پای پنبه کار را پیمایش نمایند.و در صورت داشتن وقت کافی سری هم به دریاچه گهر زد.

مسیر دوم: این مسیر برای کسانی که قصد رفتن به دریاچه گهر را ندارند و قصد دارند که مستقیم وارد دره شوند.ابتدا باید از چشمه خرم که ابتدای مسیر دریاچه گهر است به سمت گردنه سلام گاه (گله چیر) که اطاقک و آنتن مخابراتی روی این گردنه نصب شده حرکت کنند که حدودا ۳۰ دقیقه بطول می انجامد.سپس از طریق سرازیری که از روی گردنه به سمت دره پر درختی از گردو حرکت کنند و وارد دره شوند که معروف به دره گردو است.بعد از رد کردن دره گردو که پوشش انبوه درختان آن گردو می باشد آبشاری قرار گرفته که باید قبل از رسیدن به آبشار از روی یال پایین کوهی که در سمت چپ قرار دارد به سمت دره حرکت کرد. و از آنجا موافق با جریان رود خانه که طول مسیر دره است و به  سمت روستای تی میرسد حرکت کرد

http://www.bizna.ir/upload/parsianco/1468501533.jpg

-  بهترین زمان پیمایش دره اواسط اردیبهشت ماه می باشد .
-  از ابتدا تا انتهای دره بدون احتساب استراحت حدود ۸الی ۹ ساعت  زمان نیاز است .
-  این دره جز منطقه حفاظت شده اشترانکوه میباشد. و دارای پاسگاه محیط زیست می باشد.
-  قبل از رفتن به سمت دره از شرایط دره توسط پاسگاه های محیط زیست که قبل از روستای تی و یا پاسگاه محیط زیست روستای درب آستانه ( ابتدای مسیر دریاچه گهر)آگاهی کامل پیدا کنید.
- از مسیرهای پا کوب شده و سنگ چین های مسیر حرکت کنید که وارد دره های فرعی و خطرناک نشوید.
- برای  زیبایی همیشگی طبیعت وحفظ محیط زیست ،دفع زباله ها را در طبیعت همواره مد نظر قرار داشته باشیم.

http://www.bizna.ir/upload/parsianco/1413526006.jpg


راه این آبشار از طریق راه آسفالته از خرم‌آباد بطول ۶۵ کیلومتر و کنار ایستگاه قطار زیر پل راه آهن می‌گذرد و برای رسیدن به آن باید حدود چند صد متری پیاده‌روی کرد تا به آبشار رسید و از شهرستان دورود تا بیشه با قطار در حدود ۳۰ دقیقه می‌باشد.

مسول هماهنگی تورهای گردشگری دورود : آقای احسان پارسا ( شماره همراه 09169627309 )
 

Share تاريخ: 1393/06/18 مشاهده : 1040

آبشار شوی لرستان

زیباترین آبشار ایران 
شیوند

روستایی معتدل و بهاری در دل سرزمین گرم خوزستان
جنگل ابر

میراث 4000 هزارساله سمنان
غار آبی سهولان

بزرگترین و وسیعترین غار آبی ایران پس از غار "علیصدر"
آبشار گویله، مریوان

آبشاری زیبا در مسیر سقز تا مریوان
چمخاله

منطقه ای ساحلی و زیبا در لنگرود استان گیلان
خانه بهنام

زیباترین خانه تبریز
شهمیزاد-سمنان

بهشت گمشده کویر ایران
جاذبه های فارس

بیستون،تخت جمشید،پاسارگاد